Bengaluru, July 27: Boxer Lovlina Borgohain was the lone shining light on yet another disappointing day for India at the Tokyo Olympics as shooters failed to live up to expectation on Tuesday (July 27).
Now, the Indians will hope for a better outing on Wednesday (July 28), when Archers return for individual eliminators and world champion shuttler PV Sindhu takes to the court for the second game of her Tokyo 2020 campaign in group play stage.
While Sindhu eyes a second win and qualification to the next round of the women's singles event, her compatriot B Sai Praneeth, who lost his opener, will look to bounce back when he returns to action for men's singles event.
The Archers have been underwhelming so far, reaching no further than the quarter-finals in both the men's team and mixed team events.
However, a trio of Indian archers will have a chance for redemption on Wednesday (July 28) when they take to Yumenoshima Park Archery Field for individual elimination round in men's and women's event respectively.
Apart from that, there will be Indian interest in hockey, when Indian women's team search for their first win in Tokyo 2020, while Boxer Pooja Rani will be in action in the round of 16 women's middleweight bout. The rowers and sailors will also be involved.
Here myKhel compiles the schedule for India on day 6 of the Tokyo 2020 Olympics with timings in IST:
Archery
Men's Individual 1/32 Elimination Round
• Tarundeep Rai vs Oleksei Hunbin - 7.31 AM (if qualified 1/16 Elimination Round - 8.10 AM)
• Pravin Jadhav vs Galsan Bazarzhapov - 12.30 PM (if qualified 1/16 Elimination Round - 1.22 PM)
Women's Individual 1/32 Elimination Round
• Deepika Kumari vs Karma Bhu - 2.14 PM (if qualified 1/16 Elimination Round - 2.43 PM)
Badminton
Women's Singles Group Play
• PV Sindhu vs Cheung Ngan Yi - 7.30 AM
Men's Singles Group Play
• B Sai Praneeth vs Mark Caljouw - 2.30 PM
Boxing
Women's Middleweight Round of 16
• Pooja Rani vs Ichrak Chaib - 2.33 PM
Hockey
Women's Pool Match
• India Women vs Great Britain Women - 6.30 AM
Rowing
Men's lightweight double sculls
• Arjun Lal Jat and Arvind Singh - Semifinals A/B 2 - 8 AM
Sailing
Kelapanda Ganapathy and Varun Thakkar - Men's Skiff 49er Opening Series
• Race 02 - 8.35 AM
• Race 03 - 9.30 AM
• Race 04 - 10.25 AM